Mürekkep

 

MÜREKKEP

 

Klasik fotoğraf öğeleriyle birlikte ‘Hermann Rorschach’ ın psikoanaliz de kullandığı mürekkep lekelerinin birleşimlerinden oluşturduğum projede. İnsan figürlerinin belli başlı uzuvlarından ve portrelerinden faydalanarak algısal tepkimeler hedeflemekteyim.

Kullanılacak karakterlerin bedensel ve ruhsal durumlarını ön plana çıkarttığım fotoğraf kareleriyle birlikte kullanmakta olduğum mürekkep lekelerini birleştirmekte ve algısal ölçüde insanlara neler algıladıklarını sorgulatmanın yanı sıra .hepimizin her zaman yaptığı gibi belli başlı lekelerden anlam çıkartma ve anlam yükleme (bulutlardan figürler görme , kahve falındaki lekelere bakarak birşeyler anlatma çabası ) durumlarından yola çıkmaktayım.

 Kullanacağım karakterlerdeki algılar benim görüşümden yola çıkarak algıladığım ve benim bilinç altımın yansıması olarak sergilemeyi hedeflemekteyim.

Ana başlıklar olarak sınıflandıracağım karakterleri gizlemeye özen göstermekte ve ilk bakışta karsımdaki izleyicinin benimle örtüşmesini ölçülendirmeye çalışmaktayım.

Kesinlikle bilimsel bir deney amaçlamamaktayım. Benim yapmayı amaçladığım durum kendi bilinç altımı yansıtırken ne kadar tarafsız kalacağım ve yaptığım yansımaların kimlerle ne ölçüde örtüşeceği gibi durumlarla birlikte , Fotoğrafların çekilirken ve düzenlenirken kişisel görme biçimlerimi de ne denli yansıtabildiğimi göstermektedir.